Ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα του 16ου Λογοτεχνικού Διαγωνισμού της Εταιρείας Τεχνών, Επιστήμης και Πολιτισμού Κερατσινίου.

 

ΠΟΙΗΜΑ

1ο Βραβείο Ποίησης: Αθανάσιος Τρίψας με ψευδώνυμο Αυγερινός για το ποίημα “Ελάφι και αγρίμι” (Αρ. 203)

2ο Βραβείο Ποίησης: Χριστόφορος Χαιρετάκης με ψευδώνυμο Captain Morgan για το ποίημα “Το όνειρο” (Αρ. 80)

3ο Βραβείο Ποίησης: Χρυσάνθη Τσιάμτση με ψευδώνυμο Αλκιδάμεια για το ποίημα “Αντανακλάσεις” (Αρ. 51)

3ο Βραβείο Ποίησης: Μπάμπης Τσέλιος με ψευδώνυμο Βραχινός για το ποίημα “Μαύρα Πανιά (Αρ. 22)

Έπαινος Ποίησης: Μυρούλα Μαππούρα με ψευδώνυμο Χαραυγή για το ποίημα “Απλά…Ευχαριστώ!” (Αρ. 106)

Έπαινος Ποίησης: Λευτέρης Καστρινάκης με ψευδώνυμο Πάρις Ερημίτης  για το ποίημα “Άυλος ο πόνος” (Αρ. 90)

Έπαινος Ποίησης: Ρούλα Γαλάνη με ψευδώνυμο Κρυόβρυση για το ποίημα “Μαύρα βόλια” (Αρ. 119)

 

ΠΟΙΗΜΑ ΝΕΩΝ

1ο Βραβείο Ποίησης Νέων: Ιωάννης Νικητάκης με ψευδώνυμο Αστροπεριπλανητής για το ποίημα “Χρόνος στο ταξίδι” (Αρ. 139)

2ο Βραβείο Ποίησης Νέων: Δημήτρης Σταθερός  με ψευδώνυμο Ορφέας για το ποίημα “Το ναυάγιο” (Αρ. 227)

3ο Βραβείο Ποίησης Νέων: Μαργαρίτα Ανδρεαδάκη με ψευδώνυμο Μαργαρίτα για το ποίημα “‘Απνοια” (Αρ. 141)

Έπαινος Ποίησης Νέων: Ευαγγελία Ζενέτου με ψευδώνυμο Το γατάκι για το ποίημα “Νεκρή εξουσία” (Αρ. 6)

Έπαινος Ποίησης Νέων: Άννα Ερατώ Γεωργαντά με ψευδώνυμο Εριάννα για το ποίημα “Πρωινό φως” (Αρ. 12)

Έπαινος Ποίησης Νέων: Παναγιώτα Δράκου με ψευδώνυμο Καλυψώ για το ποίημα “Με τους αγγέλους” (Αρ. 9)

 

ΠΟΙΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ

1ο Βραβείο Ποίησης Παίδων: Χρύσα Σαμουρκά με ψευδώνυμο Αφροδίτη για το ποίημα “Τα πέτρινα χρόνια ενός παιδιού” (Αρ. 216)

2ο Βραβείο Ποίησης Παίδων: Παναγιώτα Φούρλη με ψευδώνυμο Άστρο για το ποίημα “Ανοιξιάτικο όνειρο” (Αρ. 212)

3ο Βραβείο Ποίησης Παίδων: Αθηνά Διαμαντοπούλου με ψευδώνυμο Άστρο για το ποίημα “Φιλία εστί μια ψυχή” (Αρ. 215)

Έπαινος Ποίησης Παίδων: Χριστιάνα Αντωνοπούλου Τεσσέρη με ψευδώνυμο Άρτεμις για το ποίημα “Ο Άη Βασίλης έρχεται” (Αρ. 214)

Έπαινος Ποίησης Παίδων: Δήμητρα Φλάμου με ψευδώνυμο Πεταλούδα για το ποίημα “Οι εποχές του χρόνου” (Αρ. 213)

Έπαινος Ποίησης Παίδων: Άννα Μαλατέστα με ψευδώνυμο Φεγγάρι για το ποίημα “Το φωτεινό μου αστέρι” (Αρ. 223)

Έπαινος Ποίησης Παίδων: Ορφέας Παπακωνσταντίνου με ψευδώνυμο Γέννημα για το ποίημα “Μάτια” (Αρ. 13)

Έπαινος Ποίησης Παίδων: Σταματίνα Μαρίνα Τσάκου με ψευδώνυμο Κίττυ για το ποίημα “Η πολιτεία του ονείρου”  (Αρ. 59)

Έπαινος Ποίησης Παίδων: Μαρία Ταμβάκη με ψευδώνυμο Αιδιοδοξία για το ποίημα “Το ταξίδι της ζωής” (Αρ. 222)

Έπαινος Ποίησης Παίδων: Μαρία Αγγελή με ψευδώνυμο Βασιλική για το ποίημα “Στη γιαγιά μου” (Αρ. 225)

Έπαινος Ποίησης Παίδων: Σοφία Χατζηστεφάνου με ψευδώνυμο Αστέρι για το ποίημα “Τα καναρινάκια” (Αρ. 210)

Έπαινος Ποίησης Παίδων: Γαρυφαλλιά Ραφαηλία Βιλλιώτη με ψευδώνυμο Αφροδίτη για το ποίημα “Άνοιξη” (Αρ. 226)

Έπαινος Ποίησης Παίδων: Σταματίνα Μαρίνα Τσάκου με ψευδώνυμο Κίττυ για το ποίημα “Η ελιά” (Αρ. 58)

Έπαινος Ποίησης Παίδων: Μελίνα Τσομπάνη με ψευδώνυμο Φεγγάρι 52 για το ποίημα “Η καλή συμμορία” (Αρ. 224)

Έπαινος Ποίησης Παίδων: Μαριάννα Τσερεντζούλια με ψευδώνυμο Αμαλία για το ποίημα “Το καρναβάλι” (Αρ. 211)

 

ΣΑΤΙΡΙΚΟ

1ο Βραβείο Σατιρικού Έργου: Λευτέρης Μουφτόγλου με ψευδώνυμο Αμφικτύονας για το έργο “Το κλείσιμο της σ υμφωνίας το 2015” (Αρ. 25)

2ο Βραβείο Σατιρικού Έργου: Ιωάννης Ζορμπαλάς με ψευδώνυμο Manager Giannis για το έργο “Η Ελλάς στο δικαστήριο” (Αρ. 197)

3ο Βραβείο Σατιρικού Έργου: Αντώνιος Ευθυμίου με ψευδώνυμο Αγαμέμνων για το έργο “Πολιτικό ανακοινωθέν” (Αρ. 89)

 

ΧΑΪΚΟΥ

Βραβείο Ποίησης Χαϊκού: Άθως Χατζηματθαίου με ψευδώνυμο Έρως Αθάνατος για το έργο “29+1 σταγόνες αγάπης” (Αρ. 29)

 

ΔΙΗΓΗΜΑ

1ο Βραβείο Διηγήματος: Νικολίτσα Μπλούτη με ψευδώνυμο Γετρούδη Κάραλη για το διήγημα “Το κίτρινο δάνειο” (Αρ. 201)

2ο Βραβείο Διηγήματος: Σταυρούλα Δεκούλου – Παπαδημητρίου με ψευδώνυμο Ιθάκη για το διήγημα “ΜΗ…!” (Αρ. 34)

2ο Βραβείο Διηγήματος: Σοφία Σπύρου με ψευδώνυμο Δοξανιώ για το διήγημα “Τα τρία -Α-” (Αρ. 66)

3ο Βραβείο Διηγήματος: Μαριάνθη Πλειώνη με ψευδώνυμο Χρυσαλένια για το διήγημα “Ένα κοφίνι γεμάτο τζιτζίκια” (Αρ. 122)

Έπαινος Διηγήματος: Κώστας Παπαϊωάννου με ψευδώνυμο Πατάτσος για το διήγημα “Ο Εγγλέζος” (Αρ. 137)

Έπαινος Διηγήματος: Μυρούλα Μαππούρα με ψευδώνυμο Χαραυγή για το διήγημα “Παρελθέτω απ’ εμού” (Αρ. 105)

Έπαινος Διηγήματος: Χριστόφορος Χαιρετάκης με ψευδώνυμο Captain Morgan για το διήγημα “Τα φανάρια του Μ/Ν Νέμεσις δεν άναψαν ποτέ” (Αρ. 82)

 

ΔΙΗΓΗΜΑ ΝΕΩΝ

1ο Βραβείο Διηγήματος Νέων: Σωκράτης Χασάπης με ψευδώνυμο Ίκαρος για το διήγημα “Αναζητώντας τον παράδεισο” (Αρ. 168)

2ο Βραβείο Διηγήματος Νέων: Βασιλική Κομποχόλη με ψευδώνυμο Βάσω για το διήγημα “Κατάθεση ψυχής” (Αρ. 72)

3ο Βραβείο Διηγήματος Νέων: Μαργαρίτα Ανδρεαδάκη με ψευδώνυμο Μαργαρίτα για το διήγημα “Ο υποτακτικός της χείμαιρας” (Αρ. 140)

Έπαινος Διηγήματος Νέων: Θοδωρής Ζουμπουλίδης με ψευδώνυμο Έρεβος για το διήγημα “Ένα παιδί απ’ τη Συρία” (Αρ. 229)

Έπαινος Διηγήματος Νέων: Ελένη Σπηλιωπούλου με ψευδώνυμο Μαύρος Κύκνος για το διήγημα “Ο παππούς” (Αρ. 69)

Έπαινος Διηγήματος Νέων: Κατερίνα Αγγελοπούλου με ψευδώνυμο Cathangel για το διήγημα “Στο φεγγαρόφωτο” (Αρ. 70)

 

ΔΟΚΙΜΙΟ

1ο Βραβείο Δοκιμίου: Παναγιώτης Σκοπετέας με ψευδώνυμο Νικοβο για το δοκίμιο “Η μεταφυσική της αγάπης” (Αρ. 153)

2ο Βραβείο Δοκιμίου: Χρήστος Τσαγκάρης με ψευδώνυμο Αγησίλαος για το δοκίμιο “Ονειρεύομαι ένα σχολείο” (Αρ. 147)

3ο Βραβείο Δοκιμίου: Γεράσιμος Μοσχόπουλος με ψευδώνυμο Μύστης για το δοκίμιο “Σχετικά με τα αίτια της τρομοκρατικής επίθεσης…” (Αρ. 190)

3ο Βραβείο Δοκιμίου: Ρούλα Γαλάνη με ψευδώνυμο Κρυόβρυση για το δοκίμιο “Το αρκουδόρεμα” (Αρ. 67)

 

ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ

Βραβείο Οδοιπορικού: Θεόφιλος Γιαννόπουλος με ψευδώνυμο Αίολος για το οδοιπορικό “Στο καράβι της μοίρας” (Αρ. 183)

 

ΘΕΑΤΡΙΚΟ

1ο Βραβείο Θεατρικού Έργου: Ρούλα Γαλάνη με ψευδώνυμο Κρυόβρυση για το θεατρικό έργο “Η ηχώ του δάσους” (Αρ. 120)

2ο Βραβείο Θεατρικού Έργου: Ισμήνη Κωνσταντοπούλου με ψευδώνυμο Ελένη Βασιλείου για το θεατρικό έργο “Τα μυστικά του ποταμού” (Αρ. 93)

3ο Βραβείο Θεατρικού Έργου: Βασιλική Μουργελά με ψευδώνυμο Αέλλα για το θεατρικό έργο “Παίζουν τα παιδιά κάτω απ’ τη ροδιά” (Αρ. 175)

 

ΠΑΡΑΜΥΘΙ

1ο Βραβείο Παραμυθιού: Ειρήνη Παπαδοπούλου με ψευδώνυμο Εμμέλεια για το παραμύθι “Το ηλιολούλουδο” (Αρ. 38)

2ο Βραβείο Παραμυθιού: Λένα Πυλιανίδου με ψευδώνυμο Λουκουμάκι για το παραμύθι “Η ιστορία του Μουτς” (Αρ. 135)

3ο Βραβείο Παραμυθιού: Βασιλική Σταθουλοπούλου με ψευδώνυμο Σέρλοκ για το παραμύθι “Η ευτυχισμένη πολιτεία” (Αρ. 78)

3ο Βραβείο Παραμυθιού: Κώστας Παπαϊωάννου με ψευδώνυμο Ηνίοχος για το παραμύθι “Το παραμύθι των χρωμάτων” (Αρ. 125)

Έπαινος Παραμυθιού: Χριστίνα Σουλελέ με ψευδώνυμο Μικρή Γοργόνα για το παραμύθι “Ο Πλόκο του βυθού” (Αρ. 169)

Έπαινος Παραμυθιού: Ελισσάβετ Νάκου με ψευδώνυμο Αισιοδοξία για το παραμύθι “Η βασίλισσα Μπέλα Ταμπελαρία” (Αρ. 76)

Έπαινος Παραμυθιού: Σταυρούλα Δεκούλου – Παπαδημητρίου με ψευδώνυμο Ιθάκη για το παραμύθι “Ο χρόνος και η Τριανταφυλλένια” (Αρ. 33)

 

ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΝΕΩΝ

1ο Βραβείο Παραμυθιού Νέων: Μαθητές Ε’ Τάξης Δημ. Σχολείου Βελβεντού με ψευδώνυμο Μαθητοπαραμυθάδες για το παραμύθι “Οι περιπέτεις της υγιεινοπαρέας” (Αρ. 99)

2ο Βραβείο Παραμυθιού Νέων: Χριστίνα Μπόγιο Κέισι με ψευδώνυμο Ανδρομέδα για το παραμύθι “Ατλαντίδα”  (Αρ. 4)

3ο Βραβείο Παραμυθιού Νέων: Μαριάννα Γεωργακοπούλου με ψευδώνυμο Ερατώ για το παραμύθι “Όμορφη θνητή” (Αρ. 10)