Select Page

Αποτελέσματα 34ου Πανελλήνιου Λογοτεχνικού Διαγωνισμού της Π.Ε.Λ.

Αποτελέσματα 34ου Πανελλήνιου Λογοτεχνικού Διαγωνισμού της Π.Ε.Λ.

ΔΟΚΙΜΙΟ

Α’ Βραβείο: Παναγιώτης Σκοπετέας (Ο Εφιάλτης της Περσεφόνης)

Β’ Βραβείο: Ευάγγελος Ντελής (Το άδυτον της συγγραφής)

Γ’ Βραβείο: Ιωάννης Λαιμοδέτης (Η διαχρονική δύναμη των αρχέτυπων)

Έπαινος: Κωνσταντίνος (Ο Ηλίθιος)

Έπαινος: Αντώνιος Ευθυμίου (Κοινωνικό και Λογοτεχνικό Δοκίμιο – Απόστολος Μαμμέλης: Η περίπτωση του τυφλού ποιητή και η επίδραση της αναπηρίας στην καλλιτεχνική έκφραση)

Έπαινος: Ειρήνη Καραγιάννη (Δημοκρατία και ορθολογική διακυβέρνηση)

 

ΠΑΡΑΜΥΘΙ

Α’ Βραβείο: Αικατερίνη Λαζίδου (Έξι ξαδέλφες)

Β’ Βραβείο: Βασιλική Ρηγάτου (Κηποπεριπέτειες)

Γ’ Βραβείο: Μεταξία Φωτίου (Η μεταμόρφωση μιας ηλιακτίδας)

Έπαινος: Ευαγγελία Στρατή (Το παράπονο του παραμυθιού)

Έπαινος: Λίνα Βαλσαμίδου (Η νεράιδα του φεγγαριού)

Έπαινος: Σταυρούλα Δεκούλου Παπαδημητρίου (Σελήνη ένα δαχτυλίδι χαμένο στην αρχή του χρόνου)

‘Επαινος: Ανθή Γραμματικοπούλου (Τα ιπτάμενα σταράκια)

Έπαινος: Έρη Παπαμιχαλοπούλου (Ο Περπατούλης στον πλανήτην των Ζουμ)

Έπαινος: Ασημίνα Παραδείσα (Ένα τρελό τρελούτσικο τρενάκι)

Έπαινος: Κάκια Μπαχαράκη (Η ιστορία που έχασε την ουρά της)

 

ΝΟΥΒΕΛΑ

Α’ Βραβείο: Μαρία Καρλή (Ήλιος απόμακρος)

Β’ Βραβείο: Κώστας Παπαϊωάννου (Τα ζόρια του καλόγερου)

Β’ Βραβείο: Απόστολος Λαγαρίας (Ιζαρ)

Γ’ Βραβείο: Ειρήνη Γιαβάση (Τα ρετάλια ύπαρξης)

Έπαινος: Δημήτριος Αντωνίου (Reunion)

Έπαινος: Ευθύμιος Φαλτάκας (Ο Ανδρέας)

Έπαινος: Μαρία Κολοβού-Ρουμελιώτη (Στην κατακόμβη της σαρκός)

Έπαινος: Νατάσα Σιδέρη (Τρεις στις πέντε)

Έπαινος: Δομνίκη Καράντζιου (Ο γλάρος Νάθαν ο Σφυριχτής)

Έπαινος: Λένα Μαυρουδή-Μούλιου (Ο βράχος και το γράμμα)

Έπαινος: Άθως Χατζηματθαίου (Λίγο πριν να πέσει η αυλαία)

Έπαινος: Χρήστος Πίνας (Παύσατε πυρ)

Έπαινος: Γιώργος Κατσούλας (Σονάτα για βιολί και τσέλο)

Έπαινος: Ιωάννα Σκαρλάτου (Τα μωρά της λίμνης)

 

ΔΙΗΓΗΜΑ

Α’ Βραβείο: Κωνσταντίνος Λεμονής (Η αποκάλυψη)

Β’ Βραβείο: Άννα Παπαγεωργίου (Ο γυάλινος κόσμος)

Γ’ Βραβείο: Νικόλαος Χατζής (Δάκρυ αλμυρό)

Γ’ Βραβείο: Εύη Μαραγγουδάκη (Διπλή οντότητα)

Έπαινος: Ιωάννης Παναγιώτου (Κομφετί ανεργείας)

Έπαινος: Κώστας Παπαϊωάννου (Στο μετρό)

Έπαινος: Δώρα Μοσχονά (Εσωτερική απελευθέρωση)

Έπαινος: Ιωάννης Λαιμοδέτης (Απομόνωση)

Έπαινος: Ελευθερία Μεταξά (Το τελευταίο ταξίδι)

Έπαινος: Ηλίας Διαμαντής (Βιασμός)

Έπαινος: Βάνα Κομνηνού (Παιδικά φτεροκοπήματα)

Έπαινος: Απόστολος Στάικος (Χαλκοκόκκινο με θυμάσαι;)

 

ΠΟΙΗΣΗ

Α’ Βραβείο: Παναγιώτης Κουμπούρας (Ελληνικής πνοής εξαπτέρυγα)

Β΄Βραβείο: Θωμαή Ραγιά (Εκχωρημένοι)

Β΄Βραβείο: Ιωάννης Χαϊδεμένος (Καιροί)

Γ΄Βραβείο: Πότης Κατράκης (Χρυσάφι στην καρδιά μου)

Γ΄Βραβείο: Ελένη Αντωνίου-Κωνσταντίνου (Η πληρωμή του βαρκάρη)

Έπαινος: Αθανάσιος Πατεράκης (Απαξιώνω)

Έπαινος: Βασίλης Γεργατσούλης (Εφτάψυχο όνειρο)

Έπαινος: Αντώνιος Μικέλης (Νοσταλγία του σπιτιού)

Έπαινος: Χρήστος Πίνας (Εκχυτρισμός)

Έπαινος: Αλεξάνδρα Τσιλιμπάρη (Χρονική Ψευδαίσθηση)

Έπαινος: Ροδάνθη Πάντου (Αυτοκριτική)

Έπαινος: Αντρέας Τιμοθέου (Όσα δεν είπαμε)

Έπαινος: Γεράσιμος Μοσχόπουλος (Στον αστερισμό της Κασσιόπης)

Έπαινος: Παναγιώτης Σκοπετέας (Αϊλάν)

Έπαινος: Πανίκος Παναγής (Στο ίδιο έργο θεατές)

Έπαινος: Αντώνιος Ευθυμίου (Φυλλορρόημα)

Έπαινος: Γιώργος Τσιντσίνης (Θαλασσοπόροι)

 

ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ

Α’ Βραβείο: Σπύρος Διονυσιάδης (Ο ζωολογικός κήπος των ανθρώπων)

Β’ Βραβείο: Δημήτρης Αλεξόπουλος (Η λεμονιά)

Γ’ Βραβείο: Βασίλης Γεργατσούλης (Μακαρόνια με μακαρόνια)

Γ’ Βραβείο: Απόστολος Λαγαρίας (Αν-ύπαρκτη)

Έπαινος: Μιχάλης Γριβέας (Άκρον)

Έπαινος: Έλενα Περικλέους (Σύνθημα: Θέλω να…)

Έπαινος: Φανή Κουντουριανού-Μανωλοπούλου (Μαναονα Μαδαγασκάρη)

 

ΘΕΑΤΡΙΚΟ

Α’ Βραβείο: Νικόλαος Δότσιος (Τούρτα πικραμύγδαλο)

Β’ Βραβείο: Κωνσταντίνος Λεμονής (Ο μονόλογος καθ’ ομολογίαν παραλόγου)

Β’ Βραβείο: Χρήστος Καπνίσης (Νικίας)

Γ’ Βραβείο: Μιχάλης Κοβανίδης (Σόδες και Ασπιρίνες)

Έπαινος: Τούλα Κακούλλη (Τα δάκρυα της συγγνώμης)

Έπαινος: Αντώνιος Ευθυμίου (Συνομιλία με τον Νίτσε)

Έπαινος: Πότης Κατράκης (Ο κατήφορος)

Έπαινος: Γιώργος Κατσούλας (Παραδώστε τους αντιστασιακούς)

Έπαινος: Παύλος Τούλας (Βοήθεια από τον Άδη)

 

Επιμέλεια κειμένου

Αντώνης Ευθυμίου

Γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Αθήνα σε μια από τις πιο ιστορικές περιοχές του Κέντρου, την Κυψέλη. Σπούδασα Πολιτικός Μηχανικός στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο και συνέχισα με Μεταπτυχιακές Σπουδές στην Επιστήμη και Τεχνολογία Υδατικών Πόρων. Το 2010 έλαβα υποτροφία από την Ιαπωνική Κυβέρνηση και το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού της Ιαπωνίας για Μεταπτυχιακές Σπουδές στο Πανεπιστήμιο του Τόκιο στον τομέα της Ακτομηχανικής. Επίσης, αποτέλεσα και μέλος του Ελληνο-Ιαπωνικού Συνδέσμου. Για μικρό χρονικό διάστημα εργάστηκα στην Ολλανδία σε μια μεγάλη πετρελαϊκή εταιρεία και από φέτος ζω κι εργάζομαι μόνιμα στο Μόναχο ως πολιτικός μηχανικός σε επίβλεψη έργων. Ασχολούμαι με τη λογοτεχνία από την εφηβεία μου γράφοντας ποιήματα, στίχους, διηγήματα, θεατρικά έργα και σενάρια. Επίσης, έχω αρθρογραφήσει σε ιστοσελίδες τέχνης και πολιτισμού, όπως www.cine.gr, www.myfilm.gr και koyinta.gr. Τα τελευταία χρόνια έλαβα μέρος σε διάφορους λογοτεχνικούς διαγωνισμούς κι εκδηλώσεις με σημαντικές διακρίσεις, όπως 1ο Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους στον 3ο Διαγωνισμό Σεναρίου «Scripta Manent» το 2007, 1ο Βραβείο στο 2ο Διεθνή Λογοτεχνικό Διαγωνισμό της ΑΜΚΕ «ΔΙΟΤΙΜΑ Κ ΜΟΥΣΕΣ» το 2011, 1ο Βραβείο Ποίησης Προβληματισμού στο 27ο Πανελλήνιο Συμπόσιο Ποίησης και Πεζογραφίας Σικελιανά το 2011, 1ο Βραβείο και Μετάλλιο στον Β' Πανελλήνιο Ποιητικό Διαγωνισμό «Καισάριος Δαπόντες» και 1ο Βραβείο στο Διεθνή Ποιητικό Διαγωνισμό UNESCO ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑΣ το 2013 με θέμα: «Η μαγεία της πλεύσης στην ρότα του Οδυσσέα». Επίσης, έχω συμμετάσχει σε διάφορες εκδόσεις, όπως της «ΜΚΑΕ Διοτίμα κ’ Μούσες», «Αμφικτυονίας Ελληνισμού» και «Μίμης Σουλιώτης – Ποίηση» (Εκδόσεις Δίγαμμα).

1 σχόλιο

Υποβολή σχολίου

Εγγραφείτε στο newsletter

Ακολουθήστε μας!

Ακόλουθοι

Διαγωνισμοί σε εξέλιξη

Έλληνες εκδότες

Έλληνες εκδότες

Υποβολή συμμετοχής!

Αρχείο

Είσοδος

Pin It on Pinterest

Αν σας άρεσε...

κοινοποιήστε το στους φίλους σας!