Τελικά αποτελέσματα 5ου Πανελλήνιου Λογοτεχνικού Διαγωνισμού Πνευματικής Συντροφιάς Λεμεσού

Τελικά αποτελέσματα 5ου Πανελλήνιου Λογοτεχνικού Διαγωνισμού Πνευματικής Συντροφιάς Λεμεσού

ΠNEYMATIKH ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ ΛΕΜΕΣΟΥ
pnevmatikisyntrofia@gmail.com

 Αναλυτικά:

Κατηγορία Ποίηση


I.    Ποίηση στην κοινή νεοελληνική


Α΄ Βραβείο:

  • «Ανεμοδείκτης»   Ψευδώνυμο: Νικήτας (Γεώργιος Μπίμης από Λιβαδειά)
  • «Α- λήθεια»   Ψευδώνυμο: Περιηγητής (Δημήτρης Παπακωνσταντίνου από Κοζάνη)


Β΄ Βραβείο:

  • «Αρχαία Σκουριά»  Ψευδώνυμο: Ανεμόδαρτο Σκαρί (Βασίλης Γεργατσούλης από Πειραιά)


Γ’ Βραβείο:

  • «Προσχέδιο του τέλους»  Ψευδώνυμο: Λούλα Παπά (Ελένη Σταμπουλή από Παιανία Αττικής)
  • «Άλμπατρος»   Ψευδώνυμο: Ταγός (Μενέλαος Καρανδεινός από Αθήνα)
  • «Μια νέα Ατλαντίδα»   Ψευδώνυμο: Ιεροφάντης (Γιώργος Μαρινάκης από Παλαιό Φάληρο)
  • «Διπολική Ροπή του Εγώ» Ψευδώνυμο: Μαλβίνα Παπά (Μαρία Τσιτσοπούλου από Μεθώνη Πιερίας)
  • «Γόρδιοι Δεσμοί»   Ψευδώνυμο: Άρια (Μαρία Παπακωνσταντίνου από Λάρισα)


Α΄ Έπαινος:

  • «Έτσι κι αλλιώς»  Ψευδώνυμο: Επίφαση (Βιβή Κουτσούρη από Κέρκυρα)
  • «Η μέτρηση του κόσμου»  Ψευδώνυμο: Τζων Τζάρνταϊς (Ιωάννης Ρούσσης από Κορινθία)


Β’ Έπαινος:

  • «Ιφιγένεια»  Ψευδώνυμο: Πηνελόπη (Καλλιόπη Δημητροπούλου από Ηλιούπολη Αττικής)
  • «Αποστεωμένη ελπίδα» Ψευδώνυμο: Φαίη Γεωργακοπούλου(Φωτεινή Καλαϊτζή από Κορινθία)
  • «Σταγόνες»    Ψευδώνυμο: Ανατολή (Αγλαΐα Κωνσταντέλη από Σπάρτη)
  • «Ο κήπο του παραλόγου»    Ψευδώνυμο: Κόκκινη Τουλίπα (Δέσπω Φωτίου από Ύψωνα)


Γ΄ Έπαινος:

  • «Γερασμένες πληγές» Ψευδώνυμο: Κένταυρος (Αθανάσιος Τρίψας από Αίγιο)
  • «Μάτια είδωλα» Ψευδώνυμο: Γρηγόρης Ηλιόπουλος (Γρηγόρης Σκιαδάς από Αγρίνιο)
  • «Το λιγότερο»   Ψευδώνυμο: Ερατώ (Σταυρούλα Μέρκου-Μυγδάκη από Αγρίνιο)


II.    Ποίηση στην κυπριακή διάλεκτο


Α΄ Βραβείο:

  • «Ο άρκοντας»  Ψευδώνυμο: Τζυπριώτης (Άθως Χατζηματθαίου από Λεμεσό)


Β΄ Βραβείο:

  • «Η λύτρωση της μάνας»Ψευδώνυμο: Αθανασία (Ελένη Αντωνίου-Κων/νου από Λευκωσία)
  • «Ο αγνοούμενος τζιαι η μάνα»Ψευδώνυμο:Πυγολαμπίδα (Μυρούλα Μαππούρα από Λάρνακα)


Γ΄ Βραβείο:

  • «Ο πραματευτής»   Ψευδώνυμο: Πλάτανος (Σταύρο Χριστοφόρου Νησιώτης από Λάρνακα)


III.    Ποίηση για μαθητές/τριες γυμνασίων, λυκείων και τεχνικών σχολών


Α΄ Βραβείο:

  • «Πρωινό Φως» Ψευδώνυμο: Εριάνα (Άννα-Ερατώ Γεωργαντά από Μεγαλούπολη Αρκαδίας)


Β΄ Βραβείο:

  • «Λαβύρινθος»  Ψευδώνυμο: Θησέας (Φρειδερίκος Χρίστου από Λεμεσό)
  • «Αγάπης Εγκώμιο» Ψευδώνυμο:Εμμανουέλα(Κωνσταντίνα Καΐκα από Μεγαλούπολη Αρκαδίας)


Γ΄ Βραβείο:

  • «Κι όμως μου λείπει» Ψευδώνυμο: Φώτσω(Φωτεινή Μανιάτη από Μεγαλούπολη Αρκαδίας)


Α΄ Έπαινος:

  • «Βλέμματα» Ψευδώνυμο: Ήρα (Ελπινίκη Τσούρικα από Βόλο)
  • «Στα ίδια μένεις» Ψευδώνυμο: Καλυψώ (Παναγιώτα Δράκου από Μεγαλούπολη Αρκαδίας)


Β΄ Έπαινος:

  • «Ξύπνα!» Ψευδώνυμο: Άρης (Γιώργος Τσιατάλας από Βόλο)


Γ΄ Έπαινος:

  • «Η αξία της φιλίας» Ψευδώνυμο: Δίας (Ιωάννης Γούλας από Βόλο)


Κατηγορία Διήγημα


Α΄ Βραβείο:

  • «Σε σας μιλώ…η ζωή θέλει κουράγιο!»Ψευδώνυμο:Αλκυονίδα(Μυρούλα Μαπουπούρα από Λάρνακα)
  • «Η μεγάλη βροχή»    Ψευδώνυμο: Πάνος Κάπα (Παναγιώτης Καναβός από Σπέτσες)


Β΄ Βραβείο:

  • «Ο Ήλιος της ζωής μου»   Ψευδώνυμο: Αυγερινούλα (Μαρία Γρυφάκη από Χανιά)
  • Το Κρεσέντο του Θεού   Ψευδώνυμο: Κρις (Αλεξίου Χριστίνα από Σπάτα Αττικής)
  • «Επιστροφή στην Ιθάκη»Ψευδώνυμο:Νεφέλη Ματθαίο (Μαίρη Χαρπαντίδου από Πειραιά)


Γ΄ Βραβείο:

  • «Απέραντη Αγάπη»   Ψευδώνυμο: Κύπρις (Δώρα Μοσχονά από Βόνιτσα)


Α΄ Έπαινος:

  • «Στιγμές καλοκαιριού2015»Ψευδώνυμο:Κορίνα Σοφοκλέους(Σωτηρούλα Βασιλείου από Λ/σό)
  • « 33ΜΚ»    Ψευδώνυμο: Επίκουρος (Μιχάλης Νικολάου από Λεμεσό)
  • «Η πρόταση»   Ψευδώνυμο: Τένια (Μαριάννα Νικολάου από Ρόδο)
  • «Μυρωδιά κανέλας»  Ψευδώνυμο: Άννα Πίκου (Ευαγγελία Στρατή από Λαύριο Αττικής)
  • «Μικρό νησί μου»  Ψευδώνυμο: Ελισσώ Ελευθερίου (Βάγια Παπαποστόλου από Καβάλα)
  • «Χρώμα Φθινοπώρου» Ψευδώνυμο: Αμαθούς (Ευτυχία Καπαρδέλη από Πάτρα)


Β’ Έπαινος:

  • «Η αυτοβιογραφία μιας τρίχας»  Ψευδώνυμο: Τίτα (Δήμητρα Κουρίδη από Πάφο)
  • «Η βιβλιοθήκη» Ψευδώνυμο: Άγκαθα Μαρπλ (Μαρία Χαριλάου από Γεροσκήπου)
  • «Επήαμεν ιστήν Τζιερύνειαν»Ψευδώνυμο: Σκλαβωμένες Πατρίδες(Τέρψα Αγαθοκλέους από Άρτα)


Γ΄ Έπαινος:

  • «Η τελευταία παγάνα»  Ψευδώνυμο: Άρης (Γιώργος Βουλγαρίδης από Βόλο)
  • «Ερώτημα αναπάντητο»  Ψευδώνυμο: Lenamm (Λένα Μαυρουδή από Αθήνα)

 

Επιμέλεια κειμένου

Θεόφιλος Γιαννόπουλος

...έκανα την πρώτη μου εξομολόγηση στο χαρτί στα 12 μου χρόνια. Αφορμή στάθηκε μια δραματοποιημένη αναπαράσταση στο ραδιόφωνο από το βιβλίο του Καββαδία, η “Βάρδια”. Στη διάρκεια των σπουδών μου στην Καβάλα ως φοιτητής του Τ.Ε.Ι. Λογιστικής, ακολούθησαν το 1999 και το 2001 τρεις αυτόεκδώσεις βιβλίων μου, με τους τίτλους «Πρώτα Βήματα», «Κρυψώνες ονείρων» και «Παράξενες νύχτες». Το περιεχόμενο τους ήταν πάντα αυτοτελείς ιστορίες και ποιήματα. Έκτοτε έργα μου συμμετέχουν σε ανθολογίες διηγημάτων και ποίησης, ενώ κατά καιρούς έχουν διακριθεί και σε πανελλήνιους, διεθνείς και παγκόσμιους λογοτεχνικούς διαγωνισμούς. Επίσης, δραστηριοποιούμαι ως ομιλητής σε παρουσιάσεις βιβλίων καθώς και ως αρθρογράφος σε λογοτεχνικές ιστοσελίδες Τέλος, είμαι συγγραφέας των Εκδόσεων ΕΞΗ και εντός του 2016 αναμένεται η πανελλαδική κυκλοφορία του πρώτου μυθιστορήματός μου

Υποβολή σχολίου

Υποβολή συμμετοχής!

Εγγραφείτε στο newsletter

Αρχείο

Είσοδος