Αποτελέσματα του 16ου Λογοτεχνικού Διαγωνισμού της Εταιρείας Τεχνών, Επιστήμης και Πολιτισμού Κερατσινίου

Αποτελέσματα του 16ου Λογοτεχνικού Διαγωνισμού της Εταιρείας Τεχνών, Επιστήμης και Πολιτισμού Κερατσινίου

Ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα του 16ου Λογοτεχνικού Διαγωνισμού της Εταιρείας Τεχνών, Επιστήμης και Πολιτισμού Κερατσινίου.

 

ΠΟΙΗΜΑ

1ο Βραβείο Ποίησης: Αθανάσιος Τρίψας με ψευδώνυμο Αυγερινός για το ποίημα «Ελάφι και αγρίμι» (Αρ. 203)

2ο Βραβείο Ποίησης: Χριστόφορος Χαιρετάκης με ψευδώνυμο Captain Morgan για το ποίημα «Το όνειρο» (Αρ. 80)

3ο Βραβείο Ποίησης: Χρυσάνθη Τσιάμτση με ψευδώνυμο Αλκιδάμεια για το ποίημα «Αντανακλάσεις» (Αρ. 51)

3ο Βραβείο Ποίησης: Μπάμπης Τσέλιος με ψευδώνυμο Βραχινός για το ποίημα «Μαύρα Πανιά (Αρ. 22)

Έπαινος Ποίησης: Μυρούλα Μαππούρα με ψευδώνυμο Χαραυγή για το ποίημα «Απλά…Ευχαριστώ!» (Αρ. 106)

Έπαινος Ποίησης: Λευτέρης Καστρινάκης με ψευδώνυμο Πάρις Ερημίτης  για το ποίημα «Άυλος ο πόνος» (Αρ. 90)

Έπαινος Ποίησης: Ρούλα Γαλάνη με ψευδώνυμο Κρυόβρυση για το ποίημα «Μαύρα βόλια» (Αρ. 119)

 

ΠΟΙΗΜΑ ΝΕΩΝ

1ο Βραβείο Ποίησης Νέων: Ιωάννης Νικητάκης με ψευδώνυμο Αστροπεριπλανητής για το ποίημα «Χρόνος στο ταξίδι» (Αρ. 139)

2ο Βραβείο Ποίησης Νέων: Δημήτρης Σταθερός  με ψευδώνυμο Ορφέας για το ποίημα «Το ναυάγιο» (Αρ. 227)

3ο Βραβείο Ποίησης Νέων: Μαργαρίτα Ανδρεαδάκη με ψευδώνυμο Μαργαρίτα για το ποίημα «‘Απνοια» (Αρ. 141)

Έπαινος Ποίησης Νέων: Ευαγγελία Ζενέτου με ψευδώνυμο Το γατάκι για το ποίημα «Νεκρή εξουσία» (Αρ. 6)

Έπαινος Ποίησης Νέων: Άννα Ερατώ Γεωργαντά με ψευδώνυμο Εριάννα για το ποίημα «Πρωινό φως» (Αρ. 12)

Έπαινος Ποίησης Νέων: Παναγιώτα Δράκου με ψευδώνυμο Καλυψώ για το ποίημα «Με τους αγγέλους» (Αρ. 9)

 

ΠΟΙΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ

1ο Βραβείο Ποίησης Παίδων: Χρύσα Σαμουρκά με ψευδώνυμο Αφροδίτη για το ποίημα «Τα πέτρινα χρόνια ενός παιδιού» (Αρ. 216)

2ο Βραβείο Ποίησης Παίδων: Παναγιώτα Φούρλη με ψευδώνυμο Άστρο για το ποίημα «Ανοιξιάτικο όνειρο» (Αρ. 212)

3ο Βραβείο Ποίησης Παίδων: Αθηνά Διαμαντοπούλου με ψευδώνυμο Άστρο για το ποίημα «Φιλία εστί μια ψυχή» (Αρ. 215)

Έπαινος Ποίησης Παίδων: Χριστιάνα Αντωνοπούλου Τεσσέρη με ψευδώνυμο Άρτεμις για το ποίημα «Ο Άη Βασίλης έρχεται» (Αρ. 214)

Έπαινος Ποίησης Παίδων: Δήμητρα Φλάμου με ψευδώνυμο Πεταλούδα για το ποίημα «Οι εποχές του χρόνου» (Αρ. 213)

Έπαινος Ποίησης Παίδων: Άννα Μαλατέστα με ψευδώνυμο Φεγγάρι για το ποίημα «Το φωτεινό μου αστέρι» (Αρ. 223)

Έπαινος Ποίησης Παίδων: Ορφέας Παπακωνσταντίνου με ψευδώνυμο Γέννημα για το ποίημα «Μάτια» (Αρ. 13)

Έπαινος Ποίησης Παίδων: Σταματίνα Μαρίνα Τσάκου με ψευδώνυμο Κίττυ για το ποίημα «Η πολιτεία του ονείρου»  (Αρ. 59)

Έπαινος Ποίησης Παίδων: Μαρία Ταμβάκη με ψευδώνυμο Αιδιοδοξία για το ποίημα «Το ταξίδι της ζωής» (Αρ. 222)

Έπαινος Ποίησης Παίδων: Μαρία Αγγελή με ψευδώνυμο Βασιλική για το ποίημα «Στη γιαγιά μου» (Αρ. 225)

Έπαινος Ποίησης Παίδων: Σοφία Χατζηστεφάνου με ψευδώνυμο Αστέρι για το ποίημα «Τα καναρινάκια» (Αρ. 210)

Έπαινος Ποίησης Παίδων: Γαρυφαλλιά Ραφαηλία Βιλλιώτη με ψευδώνυμο Αφροδίτη για το ποίημα «Άνοιξη» (Αρ. 226)

Έπαινος Ποίησης Παίδων: Σταματίνα Μαρίνα Τσάκου με ψευδώνυμο Κίττυ για το ποίημα «Η ελιά» (Αρ. 58)

Έπαινος Ποίησης Παίδων: Μελίνα Τσομπάνη με ψευδώνυμο Φεγγάρι 52 για το ποίημα «Η καλή συμμορία» (Αρ. 224)

Έπαινος Ποίησης Παίδων: Μαριάννα Τσερεντζούλια με ψευδώνυμο Αμαλία για το ποίημα «Το καρναβάλι» (Αρ. 211)

 

ΣΑΤΙΡΙΚΟ

1ο Βραβείο Σατιρικού Έργου: Λευτέρης Μουφτόγλου με ψευδώνυμο Αμφικτύονας για το έργο «Το κλείσιμο της σ υμφωνίας το 2015» (Αρ. 25)

2ο Βραβείο Σατιρικού Έργου: Ιωάννης Ζορμπαλάς με ψευδώνυμο Manager Giannis για το έργο «Η Ελλάς στο δικαστήριο» (Αρ. 197)

3ο Βραβείο Σατιρικού Έργου: Αντώνιος Ευθυμίου με ψευδώνυμο Αγαμέμνων για το έργο «Πολιτικό ανακοινωθέν» (Αρ. 89)

 

ΧΑΪΚΟΥ

Βραβείο Ποίησης Χαϊκού: Άθως Χατζηματθαίου με ψευδώνυμο Έρως Αθάνατος για το έργο «29+1 σταγόνες αγάπης» (Αρ. 29)

 

ΔΙΗΓΗΜΑ

1ο Βραβείο Διηγήματος: Νικολίτσα Μπλούτη με ψευδώνυμο Γετρούδη Κάραλη για το διήγημα «Το κίτρινο δάνειο» (Αρ. 201)

2ο Βραβείο Διηγήματος: Σταυρούλα Δεκούλου – Παπαδημητρίου με ψευδώνυμο Ιθάκη για το διήγημα «ΜΗ…!» (Αρ. 34)

2ο Βραβείο Διηγήματος: Σοφία Σπύρου με ψευδώνυμο Δοξανιώ για το διήγημα «Τα τρία -Α-» (Αρ. 66)

3ο Βραβείο Διηγήματος: Μαριάνθη Πλειώνη με ψευδώνυμο Χρυσαλένια για το διήγημα «Ένα κοφίνι γεμάτο τζιτζίκια» (Αρ. 122)

Έπαινος Διηγήματος: Κώστας Παπαϊωάννου με ψευδώνυμο Πατάτσος για το διήγημα «Ο Εγγλέζος» (Αρ. 137)

Έπαινος Διηγήματος: Μυρούλα Μαππούρα με ψευδώνυμο Χαραυγή για το διήγημα «Παρελθέτω απ’ εμού» (Αρ. 105)

Έπαινος Διηγήματος: Χριστόφορος Χαιρετάκης με ψευδώνυμο Captain Morgan για το διήγημα «Τα φανάρια του Μ/Ν Νέμεσις δεν άναψαν ποτέ» (Αρ. 82)

 

ΔΙΗΓΗΜΑ ΝΕΩΝ

1ο Βραβείο Διηγήματος Νέων: Σωκράτης Χασάπης με ψευδώνυμο Ίκαρος για το διήγημα «Αναζητώντας τον παράδεισο» (Αρ. 168)

2ο Βραβείο Διηγήματος Νέων: Βασιλική Κομποχόλη με ψευδώνυμο Βάσω για το διήγημα «Κατάθεση ψυχής» (Αρ. 72)

3ο Βραβείο Διηγήματος Νέων: Μαργαρίτα Ανδρεαδάκη με ψευδώνυμο Μαργαρίτα για το διήγημα «Ο υποτακτικός της χείμαιρας» (Αρ. 140)

Έπαινος Διηγήματος Νέων: Θοδωρής Ζουμπουλίδης με ψευδώνυμο Έρεβος για το διήγημα «Ένα παιδί απ’ τη Συρία» (Αρ. 229)

Έπαινος Διηγήματος Νέων: Ελένη Σπηλιωπούλου με ψευδώνυμο Μαύρος Κύκνος για το διήγημα «Ο παππούς» (Αρ. 69)

Έπαινος Διηγήματος Νέων: Κατερίνα Αγγελοπούλου με ψευδώνυμο Cathangel για το διήγημα «Στο φεγγαρόφωτο» (Αρ. 70)

 

ΔΟΚΙΜΙΟ

1ο Βραβείο Δοκιμίου: Παναγιώτης Σκοπετέας με ψευδώνυμο Νικοβο για το δοκίμιο «Η μεταφυσική της αγάπης» (Αρ. 153)

2ο Βραβείο Δοκιμίου: Χρήστος Τσαγκάρης με ψευδώνυμο Αγησίλαος για το δοκίμιο «Ονειρεύομαι ένα σχολείο» (Αρ. 147)

3ο Βραβείο Δοκιμίου: Γεράσιμος Μοσχόπουλος με ψευδώνυμο Μύστης για το δοκίμιο «Σχετικά με τα αίτια της τρομοκρατικής επίθεσης…» (Αρ. 190)

3ο Βραβείο Δοκιμίου: Ρούλα Γαλάνη με ψευδώνυμο Κρυόβρυση για το δοκίμιο «Το αρκουδόρεμα» (Αρ. 67)

 

ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ

Βραβείο Οδοιπορικού: Θεόφιλος Γιαννόπουλος με ψευδώνυμο Αίολος για το οδοιπορικό «Στο καράβι της μοίρας» (Αρ. 183)

 

ΘΕΑΤΡΙΚΟ

1ο Βραβείο Θεατρικού Έργου: Ρούλα Γαλάνη με ψευδώνυμο Κρυόβρυση για το θεατρικό έργο «Η ηχώ του δάσους» (Αρ. 120)

2ο Βραβείο Θεατρικού Έργου: Ισμήνη Κωνσταντοπούλου με ψευδώνυμο Ελένη Βασιλείου για το θεατρικό έργο «Τα μυστικά του ποταμού» (Αρ. 93)

3ο Βραβείο Θεατρικού Έργου: Βασιλική Μουργελά με ψευδώνυμο Αέλλα για το θεατρικό έργο «Παίζουν τα παιδιά κάτω απ’ τη ροδιά» (Αρ. 175)

 

ΠΑΡΑΜΥΘΙ

1ο Βραβείο Παραμυθιού: Ειρήνη Παπαδοπούλου με ψευδώνυμο Εμμέλεια για το παραμύθι «Το ηλιολούλουδο» (Αρ. 38)

2ο Βραβείο Παραμυθιού: Λένα Πυλιανίδου με ψευδώνυμο Λουκουμάκι για το παραμύθι «Η ιστορία του Μουτς» (Αρ. 135)

3ο Βραβείο Παραμυθιού: Βασιλική Σταθουλοπούλου με ψευδώνυμο Σέρλοκ για το παραμύθι «Η ευτυχισμένη πολιτεία» (Αρ. 78)

3ο Βραβείο Παραμυθιού: Κώστας Παπαϊωάννου με ψευδώνυμο Ηνίοχος για το παραμύθι «Το παραμύθι των χρωμάτων» (Αρ. 125)

Έπαινος Παραμυθιού: Χριστίνα Σουλελέ με ψευδώνυμο Μικρή Γοργόνα για το παραμύθι «Ο Πλόκο του βυθού» (Αρ. 169)

Έπαινος Παραμυθιού: Ελισσάβετ Νάκου με ψευδώνυμο Αισιοδοξία για το παραμύθι «Η βασίλισσα Μπέλα Ταμπελαρία» (Αρ. 76)

Έπαινος Παραμυθιού: Σταυρούλα Δεκούλου – Παπαδημητρίου με ψευδώνυμο Ιθάκη για το παραμύθι «Ο χρόνος και η Τριανταφυλλένια» (Αρ. 33)

 

ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΝΕΩΝ

1ο Βραβείο Παραμυθιού Νέων: Μαθητές Ε’ Τάξης Δημ. Σχολείου Βελβεντού με ψευδώνυμο Μαθητοπαραμυθάδες για το παραμύθι «Οι περιπέτεις της υγιεινοπαρέας» (Αρ. 99)

2ο Βραβείο Παραμυθιού Νέων: Χριστίνα Μπόγιο Κέισι με ψευδώνυμο Ανδρομέδα για το παραμύθι «Ατλαντίδα»  (Αρ. 4)

3ο Βραβείο Παραμυθιού Νέων: Μαριάννα Γεωργακοπούλου με ψευδώνυμο Ερατώ για το παραμύθι «Όμορφη θνητή» (Αρ. 10)

Επιμέλεια κειμένου

Αντώνης Ευθυμίου

Γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Αθήνα σε μια από τις πιο ιστορικές περιοχές του Κέντρου, την Κυψέλη. Σπούδασα Πολιτικός Μηχανικός στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο και συνέχισα με Μεταπτυχιακές Σπουδές στην Επιστήμη και Τεχνολογία Υδατικών Πόρων. Το 2010 έλαβα υποτροφία από την Ιαπωνική Κυβέρνηση και το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού της Ιαπωνίας για Μεταπτυχιακές Σπουδές στο Πανεπιστήμιο του Τόκιο στον τομέα της Ακτομηχανικής. Επίσης, αποτέλεσα και μέλος του Ελληνο-Ιαπωνικού Συνδέσμου. Για μικρό χρονικό διάστημα εργάστηκα στην Ολλανδία σε μια μεγάλη πετρελαϊκή εταιρεία και από φέτος ζω κι εργάζομαι μόνιμα στο Μόναχο ως πολιτικός μηχανικός σε επίβλεψη έργων.Ασχολούμαι με τη λογοτεχνία από την εφηβεία μου γράφοντας ποιήματα, στίχους, διηγήματα, θεατρικά έργα και σενάρια. Επίσης, έχω αρθρογραφήσει σε ιστοσελίδες τέχνης και πολιτισμού, όπως www.cine.gr, www.myfilm.gr και koyinta.gr. Τα τελευταία χρόνια έλαβα μέρος σε διάφορους λογοτεχνικούς διαγωνισμούς κι εκδηλώσεις με σημαντικές διακρίσεις, όπως 1ο Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους στον 3ο Διαγωνισμό Σεναρίου «Scripta Manent» το 2007, 1ο Βραβείο στο 2ο Διεθνή Λογοτεχνικό Διαγωνισμό της ΑΜΚΕ «ΔΙΟΤΙΜΑ Κ ΜΟΥΣΕΣ» το 2011, 1ο Βραβείο Ποίησης Προβληματισμού στο 27ο Πανελλήνιο Συμπόσιο Ποίησης και Πεζογραφίας Σικελιανά το 2011, 1ο Βραβείο και Μετάλλιο στον Β' Πανελλήνιο Ποιητικό Διαγωνισμό «Καισάριος Δαπόντες» και 1ο Βραβείο στο Διεθνή Ποιητικό Διαγωνισμό UNESCO ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑΣ το 2013 με θέμα: «Η μαγεία της πλεύσης στην ρότα του Οδυσσέα». Επίσης, έχω συμμετάσχει σε διάφορες εκδόσεις, όπως της «ΜΚΑΕ Διοτίμα κ’ Μούσες», «Αμφικτυονίας Ελληνισμού» και «Μίμης Σουλιώτης – Ποίηση» (Εκδόσεις Δίγαμμα).

Υποβολή σχολίου

Υποβολή συμμετοχής!

Εγγραφείτε στο newsletter

Αρχείο

Είσοδος